V Hradci Králové se po dohodě koalice opět rozkmotřila

hk bila vezV Hradci Králové kandidovalo 15 uskupení, z politických stran šli do boje samostatně komunisté, ODS, ANO, SPD, Piráti a STAN. Zvítězilo ANO 2011 (13 zastupitelů), tradičně nejprve odsunuté do opozice, ještě s SPD (3 zast.). Vedle dlouho probíraného jména budoucí primátorky Pavlíny Springerové (HDK) byla oznámena jména pěti náměstků z uskupení a stran, které utvořily pětikoalici – ODS (5 zast.), HDK a TOP 09 (7 zast.), Rozvíjíme Hradec (3 zast.), Piráti (4 zast.) a Změna pro Hradec a Zelení (2 zastupitelé). Miroslav Hloušek (ODS), Lukáš Řádek (HDK a TOP 09), Pavel Vrbický (Piráti), Ilona Dvořáková (Rozvíjíme Hradec) a Adam Záruba (Změna pro Hradec a Zelení) jsou zatím dohodnuti jako uvolnění náměstci.

Tyto náměstky, když jeden oproti minulému vedení přibyl, by mělo doplnit ještě dalších pět neuvolněných radních. Před podepsáním dohody a těsně před prvním zastupitelstvem (24. 10.) zpochybnila ODS dohodnutá jména a zejména gesce, které by jim byly svěřeny. Chtějí se vrátit ke gescím původním, aby se práce radnice rychleji rozeběhla. Jak vše dopadne, bude známo až po uzávěrce Krajánku.

Volební nezdar

Z volebních výsledků ve statutárním městě Hradec Králové, které jsme uvedli v minulém čísle Krajánku, bylo zřejmé, že KSČM v zastupitelstvu není. Poprvé od roku 1990 komunističtí kandidáti neuspěli – a to KSČM začínala s 12 mandáty (když mělo zastupitelstvo více členů než v současnosti). Téměř po každých volbách počet zastupitelů pomalu klesal. V posledních dvou volebních obdobích zastupovali občany dva zastupitelé Lubimír Štěpán a Alois Havrda, ti pracovali pro občany od roku 1990, a zastupitelka T. Šormová, která byla městskou zastupitelkou v minulosti i v posledních dvou obdobích. Letos získali však jen tříprocentní podporu voličů, což je polovina výsledku z roku 2018.

Pro Krajánek jsme získali jejich vyjádření k volbám, jak volby vnímají a co budou dělat dál pro občany.

Alois Havrda
„Dle mého názoru lidé podlehli iluzi, že něco nové bude lepší. A navíc před voliče se předestřel velmi široký koláč. Práce zastupitele pro město je však odpovědná a obtížná, jen slova nestačí. Budu i nadále spolupracovat s veřejností – jako člen KMS Kukleny a člen Spolku pro rozvoj Kuklen a Plačic.“

Táňa Šormová
„Nejprve bych chtěla poděkovat všem voličům, kteří nám dali hlas. Jsme ale zklamaní a trochu smutní. Doufala jsem, že v zastupitelstvu zůstaneme. Těch důvodů, proč jsme neuspěli, bude asi víc a jistě je budeme dále rozebírat. Zejména však navýšilo ANO, které odebírá naše voliče, také se nově do zastupitelstva dostalo SPD, i tam může být příčina. Naše členská a voličská základna stárne a odchází. Budeme hledat cesty, jak oslovit mladší generaci a za čtyři roky znovu zabojujeme. Do té doby budu dále pracovat v Komisi místní samosprávy, v dalších spolcích a pomáhat ve školství, pokud bude potřeba.“

Povolební dění, kdy jsou vítězné strany či uskupení dohodami mezi méně úspěšnými koalicemi a hnutími odsunuté do opozice, se mnohým občanům nelíbí. Proto jich možná chodí k volbám čím dál méně, když jejich hlas není respektován. Volební systém není přehledný a možná i nespravedlivý.

Rozumní občané Hradce jistě práci našich zastupitelů oceňují jak v zastupitelstvu, tak v komisích, i práci dalších občanů za KSČM, kteří se také účastnili, jednání KMS a děkují za ni. Samozřejmě i za poctivost, se kterou své úkoly ve prospěch města plnili.

(vha)

P.S. Doplněk Krajánku
Některé strany ale také nezazářily, např. TOP 09, lidovecká Koalice pro Hradec ani ČSSD. Piráti ztratili jenoho zastupitele. Devatenáct zastupitelů bude nových, pokračovat bude 18 zastupitelů. Ano posílilo o dva zastupitele. V zastupitelstvu zůstávají býv. náměstci Pavel Marek a Monika Štayrová, i zastupitel poslanec Jiří Mašek. Zastupitelem zůstává i býv. primátor Zdeněk Fink (nyní krajský radní pro zdravotnictví). Pokračuje i Alexandr Hrabálek (ODS) a také exprimátor a nyní místopředseda Evropského parlamentu Oldřich Vlasák. Změna pro Hradec a Zelení 1 místo ztratili. V zastupitelstvu setrvává senátor Jan Holásek, který založil nové hnutí. Ani hnutí STAN se s dvěma exprimátory Martinem Dvořákem a Janem Doskočilem do ZM nedostalo. 
Dohoda koaličního uskupení v Hradci Kráové má snad být uzavřena v týdnu od 7.. do 11. 11. 2022. Jak vše skončí, když se dohodnout nemohou hned na začátku.
skola2 79 x