Stojí za zamyšlení...

hk bila vezKonečně po letech, zdá se, je zde řešení, jak dostat alespoň část tranzitujících kamionů z ulic naší „metropole“ Hradce Králové a ulevit tak nejen ulicím Koutníkova a A. Dvořáka, ale celému městskému okruhu, Brněnské ulici, Bratří Štefanů a dalším. Naskýtá se možnost zbavit je dlouhých kolon, ucpaných křižovatek, všudypřítomného hluku a výfukových plynů.
Řešení je jednoduché: zavedení mýtného za průjezd městem pro nákladní a kamionovou dopravu. Pomohou nám dva aspekty:
1) Tím, že byly dokončeny některé úseky D11 a R35, již někteří řidiči nemusí nutně využívat průjezd naším městem, ale volí ho jako levnější variantu, i když časově náročnější. Vyhýbají se tím totiž placení mýta na zpoplatněných komunikacích.


2) Když v roce 2021 město Hradec Králové ve spolupráci s firmou Cross road začalo realizovat systém tzv. „chytrých křižovatek“, otevřelo tím cestu, jak zaplatit nejen systém, ale zároveň získávat další finanční prostředky do městské pokladny.
Po dokončení bude totiž mít systém schopnost nejen pružně reagovat na aktuální situaci na jednotlivých křižovatkách, měřit rychlost, monitorovat vozidla, ale i fungovat jako mýtná brána.
Pro tento účel je zapotřebí po dohodě s krajským úřadem využít dopravní systém na křižovatkách Koutníkova, Bláhovka, Na Rybárně, Brněnská (NHK), Tesla a Akademika Bedrny (OBI). Celý systém by bylo možné spustit a mýtné začít vybírat již od 1. 1. 2024, protože termín dokončení rekonstrukce křižovatek je říjen 2023.
Zavedení mýtného pro kamiony by přineslo našemu městu tyto výhody:
- přínos do městské i krajské pokladny (důležité např. pro investice do komunikací)
- zlepšení ovzduší, - zklidnění dopravy, - zlepšení průjezdnosti města, - snížení hluku.
Pojďme se nad touto možností společně zamyslet, neboť přetížení našeho města nákladní dopravou je věcí nás všech.
Zavedení výběru mýtného za průjezd kamionů naší metropolí je i jednou z mých volebních priorit do nadcházejících komunálních voleb.

Váš Miloš Berounský,
kandidát do zastupitelstva města Hradec Králové

skola2 242 x