Blaho pro občany těžce vykoupené

moravske sidl w 683Dubnové zasedání Zastupitelstva Hradce Králové bylo rušné. Občané využili možnost přijít na jednání a na zastupitelstvu vystoupit. Tentokráte to bylo při projednávání memoranda mezi městem HK a investorem J&T Real Estate a Endeta, a. s.
O velkém obchodním centru v Kuklenách uvažuje Endeta již 12 let. Povolení výstavby bylo podmíněno vybudováním nové komunikace. Investor však nehodlá vybudovat celou potřebnou páteřní komunikaci, plánuje jí jen malý kus, a nemá zatím na stavbu obřího obchodního centra Nová Zelená s parkovišti schválený posudek EIA – dopady na životní prostředí. Občané Kuklen se hodinu a půl bránili výstavbě osobními vystoupeními zejména kvůli dopravním potížím, které by v lokalitě nastaly.

Na drahou výstavbu páteřní komunikace, která by padla na město upozornil Lubomír Štěpán (KSČM): „Město bude mít na její stavbu možná za 20, 30 let, lub stepan 16 wnáklady budou 150 až 200 milionů korun, plus navíc rekonstrukce Pálenecké ulice. Nová Zelená přitom moc nepomůže, protože stejně skončíme v kuklenském podjezdu.“ Zmínil i to, že Hradec nepotřebuje další obří nákupní centrum, když je vybaveno obchody nejlépe ve střední Evropě. Alois Havrda (KSČM) situaci potvrdil a upozornil na „novou výstavbu domků a bytů v Kuklenách a zvýšenou dopravu po Pražské třídě – a k tomu dalších 24 000 automobilů, což by bylo neúnosné. Dále není předložena dokumentace a není projednáno s občany, není zajištěna ani kanalizace…“
Pozemky na 40 000 m2 s kvalitní zemědělskou půdou by mělo vykoupit město a zajistit další dopravní napojení centra a Kuklen. Na jednání padalo mnoho ostrých slov nejen od občanů, ale též od zastupitelů. Už tím také začal nelítostný předvolební kvas. Po této debatě nebylo uzavření memoranda schváleno. Však před zastupiteli stojí výstavba fotbalového stadionu i nezbytné dokončení rekonstrukce třídy E. Beneše.
Projednávání tohoto memoranda předcházela diskuse kolem zamýšlené výstavby polyfunkčního domu Pilot 1 a dvou bytových domů, které by zahustily Moravské předměstí u výpadovky na Svitavy. Bytové domy město potřebuje, ale ne v místech, kde se to nehodí. V Havrda 003 wsídlištích s úzkými komunikacemi pak narůstá doprava a chybějí parkovací místa. Zastupitelé KSČM se zahušťováním sídlišť nesouhlasí, pravicoví jej vidí jako normální.
Oba případy, a nejsou ojedinělé, ukázaly, jak je ošidné uzavírat s investory smlouvy o smlouvě budoucí, nebo různá memoranda o spolupráci, z nichž je těžké se vyvázat, i to, jak se v zastupitelstvu prosazují osobní nebo stranické zájmy. Hradec Králové pak musí hradit milionové náklady, které s výstavbou souvisejí, na úkor jiných potřeb města a jeho obyvatel. Projekty investorů tak mohou vyčerpat finance města.
skola2 161 x