Neustálé tahanice na hradecké radnici

lubomir stepan wHradeckou radnicí otřásá politická krize již od listopadu loňského roku. Vládnoucí koalice se rozpadla poté, co od smlouvy s ANO odstoupili zástupci Změny a Zelených, na jaře i ODS. Od té doby nemá Hradec Králové kompletní vedení. Všechna dosavadní vyjednávání skončila neúspěchem. Zástupci ODS přišli s návrhem na vytvoření široké pětikoalice, která by město dovedla do řádných voleb. Tvořit by ji měla Občanská demokratická strana, Hradecký demokratický klub, Piráti, Koalice pro Hradec a uskupení Změna a Zelení. ODS přitom spolupráci se Zelenými dlouho odmítala.

Dlouholetý zastupitel KSČM Lubomír Štěpán, kandidát KSČM do PS, řekl jistému webu: „Je reálné, aby současné vedení města vládlo až do voleb na podzim 2022. Je to pravděpodobně jediné reálně možné řešení. Zároveň je nutné, aby zástupci obou politických subjektů (ANO a ODS) začali opět spolu rozumně a otevřeně komunikovat a podporovat se navzájem. Je nezbytně nutné, aby někteří jedinci přestali politikařit a začali všichni táhnout za jeden provaz. V současné situaci není možné, aby například na funkci jednoho náměstka primátora každá strana navrhovala jinou osobu. To nemá řešení.

I menšinová vláda dokáže dobře řídit město velikosti Hradce Králové. Je ale potřeba naslouchat všem zastupitelům a hledat kompromisní řešení, které nalezne podporu většiny. A o případné úspěchy se umět podělit se všemi, kteří se o to zasloužili. Mluvit o tom, že část opozice by měla přestat s předvolební kampaní a měla by se věnovat tomu, co je pro město potřebné a prospěšné, je asi zbytečné. O tom se je přesvědčit nepodaří. Mělo by se skončit s osobními útoky a začít alespoň trochu spolupracovat."

V hradeckém zastupitelstvu má Hnutí ANO jako vítěz voleb 11 mandátů. ODS má pět zastupitelů a Změna pro Hradec a Zelení tři křesla. HDK má sedm mandátů, Piráti pět, Koalice pro Hradec tři zastupitele a KSČM také tři.

IN: Krajánek 7/2021
skola2 174 x