Hradecký první máj a pietní akty

lesni hrb 2021 skupinaMalé uvolnění vedlo členy a členky Levicového klubu žen a Česko-ruské společnosti k tomu, že na prvomájový den přišli ke hrobu rudoarmějců na Lesním hřbitově v Hradci Králové. Neformálně uctili recitací Marty Kolesové (98 let) nejen památku čtyř vojáků, ale i všech, kteří se májových dnů před 76 lety nedočkali. Zamýšleli se i s kandidátkou do PS Táňou Šormovou nad tím, zda i další generace si budou připomínat historický význam těchto dnů vítězství nad fašismem a zda to budou vůbec moci udělat.
O toto vítězství se s ohromnými materiálními ztrátami a ztrátami na lidských životech zasloužily národy slovanské (však měly podlehnout genocidě), zejména ty sdružené v Sovětském svazu (i národy neslovanské). 
Jestliže chceme o naši planetu pečovat a uchovat ji vhodnou pro život, musíme držet pospolu s národy slovanskými i jinými a jít cestou politických jednání. Bez válečných řešení.prvnimaj lesy 2021

Potom se skupina vydala na krátký prvomájový průvod, aby si připomněla staré časy, kdy se průvody konaly a mívaly hesla o míru a řečníci jej stále připomínali. Před 40 lety nám to někdy připadalo jako klišé. Bohužel, dnes tvrdá realita obav o život v míru.
Osmého května položili zástupci OV KSČM Lenka FialováLubomír Štěpán, Libor Nejedlý a Josef Steklý, s doprovodem veřejnosti, na třech pietních místech Hradce Králové květiny - na na hřbitově v Kuklenách, na vojenském hřbitově na Pouchově a Lesním hřbitově.

kukleny 21 ov w
stekly pouchov 2021leshrb21 lubos anna
Odpoledne květiny na Pouchově i v Kuklenách doplnili účastníci delegace na Odolově v čele s Táňou Šormovou, kteří se vrátili z pietního aktu. (Foto z Odolova v samostatném příspěvku.)
Marta Kolesová opět zarecitovala báseň s vhodnou tématikou. Kuklenský památník pomohla vyzdobit i květinářka, která pochází z Ukrajiny, nechala opravit písmo, které již zanikalo (poslední snímek).

marta pouchov 7899skupina pouchov21
kukleny lkz 2021
FOTOGRAFIE pořídili účastníci pietních aktů.
skola2 371 x