Léto končí a s ním i tábory

tabor ts wLéto pomalu končí a s ním i letní tábory pro děti. Letos aktivita, jejíž realizace nebyla vůbec jednoduchá. Corona organizátorům (také k nim patřím) značně zkomplikovala život. Nejprve nebylo jasné, zda tábory letos vůbec bude možné spustit, pak informace, že pouze srpnové, potom radost z červencového uvolnění a do toho sedmistránkové nařízení různých opatření, při jejichž čtení se orosilo mnohé čelo.

Někteří vzdali, ale většina organizátorů a naše pionýrská skupina k nim také patřila, zahájila tažení za desinfekcí (které bylo potřeba nemálo), rukavicemi, rozprašovači, tekutými mýdly a dalšími nezbytnostmi za alespoň trochu přijatelné ceny. Nebyl problém vše koupit, ale rozpočty táborů jsou připravovány s velkým předstihem a nikdo moc nepočítal s finančními komplikacemi, které nařízení přinese. Naštěstí se našli dobří lidé, firmy, obce, kteří pomohli. A ráda bych jim touto cestou poděkovala, i když je nemohu vyjmenovat.
Výborná spolupráce, alespoň za náš tábor byla i s hygienou v Rychnově nad Kněžnou. Při osobním jednání jsme probrali vše nařízené a hledali cestu, jak splnit i v tzv. „polních podmínkách“. Podařilo se díky nesmírnému nasazení všech pracovníků tábora a následná kontrola prošla bez ztráty kytičky. A věřím, že to takto probíhalo všude.
Za to vše patří poděkování všem dobrovolníkům, kteří se na organizaci a průběhu letních táborů podíleli. Jejich čas, nasazení, obětavost i odvaha umožnila mnoha dětem prožít krásný kus prázdnin, zažít dobrodružství, legraci, sportovat, zahrát si spoustu her, být v přírodě místo v panelákovém městě s kamarády.
Co mě ale trápí je obecně přístup k dobrovolnické práci. Byla doba (dnes opovrhovaná), kdy každý kdo celoročně, aktivně pracoval s dětmi a mládeží měl nárok na uvolnění ze zaměstnání, pokud se podílel na organizování a průběhu letního tábora. Neztrácel ani dovolenou, ani mzdu. Stát touto cestou dokázal ohodnotit význam a výchovný přínos dobrovolnické práce vedoucích a instruktorů. A to byly tábory třítýdenní. Dnes je největším problémem zajištění personálu. „Chceš jet na tábor? Vezmi si dovolenou… , hledej si jinou práci…, ať ti to zaplatí …“ To jsou nejčastější reakce zaměstnavatelů.
Ano, práce na táboře by se dala zaplatit, ale pak by cena pobytu byla tak vysoká, že by pro mnohé rodiny byla limitující. A děti hlavně ze sociálně slabších rodin by trávily prázdniny ve městech. Neexistuje legislativní norma, která by alespoň trochu zvýhodnila všechny, kteří nezištně, bez finančního ohodnocení věnují svůj volný čas dětem a mládeži nejen v letních měsících, ale i při pravidelné celoroční činnosti. Práce dobrovolníků i v oblasti volnočasových aktivit v mnoha činnostech supluje státní organizace, šetří velkou měrou finanční prostředky, několikanásobně zhodnocuje vše, co je do ní vloženo. Zaslouží si podporu a naši poslanci by se měli pokusit najít řešení.
Královéhradecký kraj našel cestu jak alespoň symbolicky poděkovat a ocenit práci dobrovolníků v oblasti volného času a sportu formou ocenění Zlatá Koruna KHK. A jsem na tuto akci patřičně hrdá – stála jsem u jejího zrodu.
A co na závěr? Přání. Aby nás celý rok odměňovaly za práci rozesmáté, šťastné a spokojené tváře dětí, aby příprava příštího táborového léta byla již bez obav o zdraví a bezpečnost všech.

Táňa ŠORMOVÁ,
kandidátka do krajského zastupitelstva
skola2 114 x